Духовні вправи для священників Харківсько-Запорізької дієцезії

У соціальному центрі «Карітас-Спес-Бердянськ» тривають духовні вправи для священників Харківсько-Запорізької дієцезії.

Реколекції проголошує о. Пабло Ескріва де Романі з медичної місії «Чаша Милосердя». Священники, разом з ординарієм дієцезії владикою Станіславом Широкорадюком, мають можливість поглиблювати своє духовне життя, краще усвідомити своє покликання та спільно молитися.

Храмове свято в харківському кафедральному соборі

7 жовтня кафедральна парафія Успіння Пресвятої Діви Марії святкувала своє друге храмове свято – Матері Божої Цариці Святого Розарію. Це була перша назва римсько-католицької парафії, що була заснована у 1830 році і спочатку містилась у тимчасовій капличці, на місті якої наприкінці ХІХ століття було побудовано неоготичний храм із цегли.

Урочисту Святу Месу відправив настоятель отець Григорій Семенков. Він заохотив парафіян сприйняти це свято як сімейне і з його нагоди переосмислити свої взаємини як братів і сестер однієї парафіяльної спільноти. У проповіді парох закликав вірних не тільки ревно молитися і слухати слово Боже, але й жити згідно з ним, особливо що стосується вірності шлюбним обітницям і дошлюбній чистоті. Потім отець Григорій запропонував зробити іспит сумління щодо занедбання молитви Святого Розарію і заохотив з ревністю повернутися до щоденної молитви Розарієм. До цього також 29 вересня закликав усіх вірних Папа Римський Франциск.

Після Служби в дусі примирення відбулася хресна хода навколо кафедрального собору, під час якої вірні молилися Святий Розарій.

У Ватикані розпочався Синод Єпископів про молодь, віру й покликання

Від 3 до 28 жовтня 2018 р. у Ватикані триває XV Звичайна Асамблея Синоду Єпископів. Вона розпочалась на площі Святого Петра урочистою Святою Месою, яку вранці очолив Папа Франциск.

Втретє  під час понтифікату Папи Франциска ієрархи з усього світу зібрались у Ватикані на Синод Єпископів. Після двох Синодів, присвячених сім’і, на цей раз темою зустрічі є «Молодь, віра та розпізнавання покликання». Синод триватиме майже три тижні до неділі, 28 жовтня.

В рамки Синоду входять загальні засідання, під час яких кожен учасником зможе поділитись своїми думками чи взяти участь у дебатах. Другий етап діяльності Синоду – це дискусії в 14 групах, поділених за мовами: французькою, італійською, англійською, португальською, іспанською та німецькою. Наприкінці учасники Синоду знову зберуться на загальні засідання, щоб обговорити кінцевий документ, який приготує спеціально призначена комісія.

Учасники Синоду обговорюють Робочий документ «Instrumentum Laboris», в який включені результати консультацій з місцевими Церквами та документ, опрацьований під час передсинодальної зустрічі молоді, яка відбулась у Ватикані в березні цього року. Упорядники документу старались пояснити світ молоді, посилаючись на різні джерела, такі як, наприклад, опитування в інтернеті, в якому взяли участь понад сто тисяч юнаків і дівчат з різних частин світу.

У Синоді вберуть участь 267 ієрархів, запрошено 23 експертів та 37 слухачів, серед яких 34 представники молоді від 18 до 29 років. Присутні також делегації християн інших віровизнань.

Засідання Синоду закриті для журналістів. У них беруть участь лише представники засобів суспільної комунікації Ватикану, які регулярно звітуватимуть про перебіг зустрічі. Регулярно будуть проводитись брифінги та прес-конференції. Про Синод зможуть інформувати також і його безпосередні учасники.

Синод, як було згадано, розпочався Святою Месою, яку очолив Святіший Отець, а о 16:30 римського часу молитвою та виступом Папи Франциска в Синодальному залі почалося перше засідання, під час якого звітували  Генеральний Секретар Синоду Єпископів кардинал Лоренецо Балдіссері та бразилійський кардинал Сержо да Роша, Головний Доповідач Синоду.

Папа відкриває Синод про молодь: будуйте світ, кращий від теперішнього

Святою Месою, відслуженою на площі Святого Петра у Ватикані, 3 жовтня 2018 л., Папа відкрив Синод Єпископів про молодь, закликаючи усунути бар’єри, які відділяють Церкву від молоді та вийти поза межі схем і звичок

Розпочинаючи проповідь під час Святої Меси з нагоди відкриття XV Генеральної Асамблеї Синоду Єпископів, що триватиме у Ватикані до 28 жовтня на тему «Молодь, віра і розпізнання покликання», Папа Франциск закликав Святого Духа, щоб у цей «момент благодаті», яким є Синод, «відновити в пам’яті та оживити Господні слова», наново збуджуючи «запал і захоплення Ісусом. Адже ми знаємо, що наша молодь здатна пророкувати і має бачення залежно від того, як ми, тепер дорослі чи літні люди, спроможні мріяти й, таким чином, впливати та ділитись мріями й надіями, які несемо в своїх серцях.

Віднайти простір, який запалює серце

Святіший Отець молився до Святого Духа, щоб Синодальні Отці не дозволили, аби їх змогли пригнітити «пророки лиха та нещастя» чи власні «обмеження помилки й гріхи», але були спроможні «знайти простір, який запалює серце й розрізняти шляхи Святого Духа».

Тепло прийнявши двох єпископів КНР, що «вперше можуть взяти участь у Синоді», адже «завдяки їхній присутності єдність усього єпископату з Наступником святого Петра є ще наявнішою. Святіший Отець висловив сподівання, що це «нове церковне зібрання», зможе «розширити горизонти, відкрити серця і перетворити структури, які сьогодні нас сковують, відокремлюють та віддаляють від молоді, віддаючи їх на поталу негоди, позбавляючи їх підтримуючої спільноти віри, перспектив сенсу та життя».

Усвідомити ситуації, в яких перебуває молодь

Проповідник ствердив, що «надія кидає нам виклик», адже, вона спонукає «встати й прямо подивитись в обличчя молоді та ситуацій, в яких вони перебувають. Ця ж надія вимагає від нас трудитись над подоланням ситуацій нестабільності, виключення й насильства, в які потрапляє наша молодь. Молоді люди, в результаті багатьох рішень, прийнятих у минулому, закликають нас з більшим зобов’язанням та разом з ними подбати про теперішнє й боротись проти того, що різними способами заважає їхньому життю розвиватись у гідний спосіб. Вони просять і вимагають креативної самовідданості, динамізму, сповненого ентузіазмом та надією, аби ми не залишили їх в руках численних торгівців смертю, які пригнічують їхнє життя та затемнюють їхню візію».

Будувати кращий світ

Папа Франциск звернувся до Синодальних Отців із закликом «слухати одні одних, щоб разом розрізняти те, чого Господь сподівається від Своєї Церкви», а це вимагає бути уважними й не вчиняти першорядним те, що є другорядним і другорядним те, що є важливим.

За словами Святішого Отця, потрібно «слухати Господа, аби почути разом з Ним волання Божого люду; слухати людей, разом з ними дихати волею, до сповнення якої нас закликає Господь. З ентузіазмом будуйте світ, кращий від теперішнього», –сказав Папа.

Папа перестеріг, що необхідно уникати «спокуси потрапити в моралістичні чи елітарні наставлення, а також піддатись привабливості абстрактних ідеологій, які ніколи не відповідають дійсності».

Церква дивиться на Синод з довір’ям і любов’ю

Закінчуючи проповідь під час Святої Меси з нагоди відкриття Синоду Єпископів про молодь, Папа Франциск процитував звернення свого попередника, Папи Павла VІ до молоді наприкінці ІІ Ватиканського собору (8 грудня 1965 р.): «Протягом чотирьох років Церква трудилась над омолодженням власного обличчя, щоб краще відповідати задумові її Засновника, великого Живучого, вічно молодого Христа. Закінчуючи цей вражаючий ʺперегляд життяʺ, Церква звертається до вас: для вас, молоді люди, насамперед, задля вас, Церква за посередництвом свого Собору запалила світло, яке просвітлює майбутнє, ваше майбутнє».

Святіший Отець завершив свою проповідь словами: «Синодальні Отці, Церква дивиться на вас з довір’ям і любов’ю».

Автор: с. Лідія  Короткова, СНДМ – Ватикан

Жовтень – місяць Святого Розарію

Слово «rosarium» (розарій) колись означало сад, у якому ростуть троянди. У середні віки троянда вважалася царицею квітів та улюбленою квіткою Богородиці, тому Її статуї часто прикрашалися вінками з троянд (білими – на згадку про радощі Діви Марії, червоними – на знак Її скорбот, і жовтими – на знак Її слави). Можливо, тому Розарієм сьогодні називають чотки для молитви і молитовну практику, в якій вони використовуються. Розарій – вінок із молитов, які ми даруємо Діві Марії, роздумуючи над євангельськими подіями.

Молитва Розарію всім життям

Молячись Розарій, ми повинні прагнути до того, щоб він став «досконалим». Що це значить? Досконалий Розарій – це такий, у якому усну молитву (благочестиве проголошення слів молитви вголос) супроводжує молитва розуму (роздумування над таємницями), що і перетворює повсякденне життя на молитву. Саме це перетворення і робить Розарій молитвою, що випрошує у Бога надзвичайно великі благодаті.

Життя­молитва – це єднання з Христом кожною нашою думкою, словом, справою і всіма пориваннями душі, всіма нашими бажаннями, радощами, болем і стражданнями, усім тим, що є суттю нашого життя. Це безнастанне занурення в таємницю відкуплення. Це проживання кожної миті життя разом із Ісусом і Марією.

Жити молитвою, жити в молитві – означає дивитися на світ, як Ісус, дивитися на все очима Діви Марії. Це означає відкинути всі ілюзії, спотворені відображення реальності у викривлених гріхом дзеркалах світогляду, стереотипів, помилкових цінностей і присвятити Богові усе своє життя.

Досконалий Розарій – це повернення до споконвічного «розарію», прожитого Марією. Його плоди – це досконале (наскільки це можливо в цьому світі) єднання з Богом, досконале виконання Його волі, слідування за Пресвятою Богородицею до Божого Царства.

Діва Марія сама підказує нам, як наблизитися до того, щоб наш Розарій став досконалим: насамперед треба жити істинним християнським життям, наповнити нашу повсякденність молитвою, постом, жертвою. Цей мотив невпинно звучить у Її фатімських посланнях. Ми покликані до того, щоб разом із Христом приносити себе в жертву за cпасіння світу, до того, щоб усім своїм життям супроводжувати Христа і Його Матір у Їхній молитві і жертві.

Коли в 1946 році у сестри Люсії запитали, що Богородиця мала на увазі, говорячи про жертву, вона відповіла: «Під жертвою Пресвята Матір розуміла щире виконання своїх обов’язків…». І додала, піднявши чотки, що цю повсякденну жертву має супроводжувати щоденна молитва Розарію: «Розарій дуже важливий, і якщо ми хочемо по-справжньому виконувати наші повсякденні обов’язки, то повинні молитися Розарій». Сестра Люсія переконана, що без Розарію неможливо перебувати в єдності з Богом і внести у повсякденність вимір спокутної жертви, без Розарію неможливо перетворити життя на молитву.

Папа Лев XIII писав: «Завдяки молитві Розарію таємниці життя, смерті і воскресіння Христа входять у наше життя. І якщо таємниця віри стане частиною нашої повсякденності, тоді вже ніщо не відірве нас від Бога і не зіб’є зі шляху до святості». Так Розарій відчиняє нам небеса.

Святіший Отець закликає молитися Розарій про захист для Церкви

У прес-службі Святого Престолу повідомили про заклик Папи Франциска до всіх вірних Католицької Церкви молитися до Пресвятої Богородиці та Святого Архангела Михаїла.

Святіший Отець Франциск запрошує всіх вірних у всьому світі щодня молитися Святий Розарій протягом жовтня, просячи про заступництво Богородиці та Архангела Михаїла, щоб захистити Церкву від диявола, що постійно прагне розділити нас із Богом і між собою.

Напередодні від’їзду до Прибалтики Папа Франциск зустрівся з директором Всесвітньої мережі молитви за Папу священиком Фредериком Форносом і звернувся до нього з проханням поширити цей заклик до молитви. Папа просить завершувати Розарій молитвою «Під Твій захист прибігаємо» і молитвою до Святого Архангела Михаїла, захисника в боротьбі проти зла (пор. Одкр 12,7-12): «Святий Архангеле Михаїле, допомагай нам у боротьбі, а проти підступів і засідок злого духа будь нам обороною. Нехай йому здолає Бог, покірно про це просимо, а ти, Князю Воїнства Небесного, сатану та інших злих духів, які на згубу людських душ цим світом кружляють, міццю Божою скинь до пекла. Амінь»

Храмове свято в парафії св. Вікентія де Поля

27 вересня 2018 року в харківській парафії святого Вікентія де Поля (Салтівка) зібралися священики, черниці й вірні харківського деканату, щоб прославити Бога у Святій Євхаристії за дар життя і святості покровителя салтівської парафії.

Святкування розпочалося з поклоніння Пресвятим Дарам і молитви святого Розарію. Перед Літургією всіх присутніх привітав настоятель парафії отець Ян Мартінчек СМ. Святкову Месу очолив отець Ян Тшоп СМ, настоятель віце-провінції свв. Кирила і Мефодія. У проповіді він підкреслив, що святість – це постійна боротьба: з нашими слабкостями, з нашим гріхом. За прикладом святого Вікентія де Поля, який, як і ми, був звичайною людиною, але постійно боровся зі своїми слабкостями і гріхами й мав очі, розплющені до Господа Бога й до тих людей, які його оточували. Так і нам потрібно завжди відчувати тих людей, яких Бог ставить на нашому шляху.

Святкова Меса завершилася вшануванням реліквій святого Вікентія де Поля.

Після Служби Божої отці-місіонери й парафіяни організували святковий фуршет, де всі гості й господарі храмового свята мали нагоду поспілкуватися.

Інфо:

Конгрегація Місії була заснована святим Вікентієм де Полем в 1625 році. Сьогодні вона налічує близько 4000 членів, які працюють в 86 країнах світу, зокрема, в Україні.

Священики-місіонери ще є в світі знані як «лазаристи» або «вікентійці», проводять парафіяльні місії, займаються пасторальною діяльністю, дбають про виховання майбутніх священиків і духовне керівництво сестер Дочок Милосердя св. Вікентія де Поля.

Членами Конгрегаціі Місії є учні Христа, котрих Бог покликав до цієї спільноти, щоб продовжували місійне послання Христа. Зі всіх своїх сил вони намагаються відповідати своєму покликанню тим, що розвивають діяльність згідно науки, духа й Правил св. Вікентія де Поля.

Осіння сесія ШХЖіЕ в Харкові

З 21 по 23 вересня в парафії Успіння Пресвятої Діви Марії пройшла осіння сесія Школи християнського життя і євангелізації Пресвятої Діви Марії з Назарету, Матері Церкви (ШХЖіЕ).

ШХЖіЕ – це формаційний курс, який веде до зрілої християнського життя і готує мирян до лідерства і служіння в Церкві. Школа насамперед дає можливість зустрітися з Живим Богом і пізнавати Його.

Формація в Школі триває вісім років. Щороку, крім шостого і сьомого, складається з чотирьох сесій: двотижневої влітку і трьох вікендовіх – восени, взимку і навесні.

У перші роки формації учасники розвивають свою віру, в наступні – шукають своє місце в Церкві і починають служити. Останні роки Школи присвячений поглибленню внутрішнього життя на основі духовних праць святих – Вчителів Церкви.

Розпорядок дня сесії Школи передбачає Святу Літургію, лекції (духовні науки), групи ділення, роздуми над Словом Божим, молитви споглядання, молитви прославлення. У вільний час є можливість приступити до сповіді і скористатися молитвою заступництва.

День святого Шарбеля

22 вересня в парафії Божого Милосердя і святого Шарбеля був день шанування св. Шарбеля. Дні шанування відбуваються 22 числа кожного місяця.

Чергова зустріч священиків, монахинь і присвячених Богу дів Харківського деканату

20 вересня в парафії Святого Сімейства (Харків, Олексіївка) пройшла чергова зустріч харківського деканату. У ній взяли участь священики, монахині і діви, присвячені Богу. Очолив зустріч єпископ-ординарій Харківсько-Запорізький Станіслав Широкорадюк.

На початку зустрічі всі зібралися на молитву поклоніння Пресвятим Дарам.

Потім о. Маріуш Возняк OP провів для всіх учасників конференцію, яку назвав «У новий навчальний рік з новою надією і з новою євангелізацією». Він зазначив, що Ісус ніс Євангеліє для тих, хто потребував євангелізації. Людина – істота недосконала. У нього постійно виникають сумніви і питання: що робити; як досягти щастя? Зустріч з Христом – це зустріч з Господом Богом, і тільки при зустрічі з Ісусом ми можемо отримати відповіді на всі питання. Він вчить нас мистецтву життя, підкреслив о. Маріуш.

Центром зустрічі стала Свята Меса, яку очолив владика Станіслав, відслужена в пам’ять свв. Андрія Кім Теагона і Павла Чон Хасана, мучеників з Кореї.

Після Святої Літургії всі зібралися на трапезі. Владика Станіслав представив нового декана о. Анатолія Клака MIC, настоятеля парафії Святого Сімейства.

Храмове свято у Полтаві

15 вересня парафія Воздвиження Хреста Господнього відзначала храмове свято, на яке приїхали гості з Миргорода та Харкова. Урочисту Святу Літургію очолив о. Маріуш Возняк ОР. У своїй проповіді він звернув увагу на Хрест, який є великою силою, що підтримує християнина на шляху до Бога. Знак хреста, яким ми осіняємо себе під час особистої молитви чи Святої Літургії, яким благословляємо їжу, допомагає нам усвідомити істину, що прихована у листі святого Павла до галатів: «Живу вже не я, а живе Христос у мені» (Гал 2,20).

Варто замислитись над тим, що нам перешкоджає жити в такій єдності із Христом. Це егоїзм та марнота. Отець Маріуш коротко описав ілюзії життя, що спираються на ці «цінності», і наголосив, що тільки хрест є тією реальністю, яка спроможна зцілити нас та дати спасіння.

Хрест має дві поперечини – вертикальну і горизонтальну. Вертикальна поперечина хреста Господнього з’єднує небо із землею, а горизонтальна нагадує розпростерті руки Христа, які з висоти хреста обіймають нас і притягують до Нього. На перетині двох балок хреста є Серце Ісуса, яке невпинно б’ється і обдаровує нас вічним життям.

Після Святої Меси були освячені нові сходи до храму. Потім парафіяни запросили усіх на частування. А для дітей був підготовлений квест.

З історії парафії (інфо: rkc.in.ua): Храм Воздвиження Хреста Господнього ще до війни знищила радянська влада. На початку 90‑х років на запрошення полтавських католиків до них почав приїжджати з Харкова о. Юрій Зімінський МІС. У 1994 році його стараннями було придбано старий будинок на вул. Марата, 16, і після незначного ремонту вже на Різдво там відправили першу Святу Месу. 3 грудня 1994 року єпископ Ян Пурвінський (парафія тоді належала до Києво-Житомирської дієцезії) затвердив статут парафії, а 17 березня 1995 року статут було зареєстровано рішенням Полтавського облвиконкому.

14 лютого 2002 року на прохання єпископа до Полтави прибули священики зі згромадження Місіонерів Облатів Пресвятої і Непорочної Діви Марії. Восени того ж року перший настоятель парафії, майбутній єпископ о. Яцек Пиль розпочав будівництво нового храму та помешкання для священиків, яке було завершене у 2004 році вже під керівництвом нового настоятеля о. Ромуальда Опєлкі. 26 березня 2004 року храм освятив єпископ Харківсько-Запорізький Станіслав Падевський.

Світлини: с. Роза Шмідтляйн SJE, о. Маріуш Возняк ОР